Družina pred razsodiščem zaradi homoseksualnosti

druzina

druzinaSlovenski katoliški tednik Družina je 19. julija objavil komentar Barbare Kastelec »Modernejša definicija družine«, v kateri avtorica navaja vrsto tujih raziskav, s katerimi dokazuje, da si geji in lezbijke ne zaslužijo pravice do poroke in posvojitve otrok. Ker se je izkazalo, da je avtorica podatke zlorabila in jih napačno navedla in ker Družina ni hotela objaviti popravka članka, je primer predan Častnemu novinarskemu razsodišču.

Na komentar Barbare Kastelec se je prva odzvala Dnevnikova novinarka Ranka Ivelja, ki je v svojem članku »Homoseksualnost pod cerkveno lupo: greh, laži in zlorabe podatkov« (29. julij 2009) opozorila, da je avtorica vrsto statističnih podatkov zlorabila. Navedla je, da je raziskava Gay & Lesbian Consumer Online Census 2003-2004 (vzorec: 8000) pokazala, da le 5% istospolnih partnerskih vez traja več kot 20 let. Vendar to ni res, saj so v raziskavi respondente spraševali po dolžini trenutne partnerske veze, iz česar ni mogoče zaključiti, kakšna je povprečna dolžina homoseksualnih partnerskih vez. Anketiranci so namreč navedli, koliko časa so bili v vezi v času anketiranja, ni pa mogoče napovedati, koliko časa bodo še v partnerskih vezah.

Avtorica komentarja v Družini je hkrati zapisala, da je prej omenjena raziskava pokazala, da sta si partnerja v 66% primerov že v prvem letu trajanja veze nezvesta. Pozneje se je izkazalo, da tega podatka v omenjeni raziskavi sploh ni in da ga je avtorica povzela iz 25 let stare raziskave, ki je bila narejena na bistveno manjšem vzorcu.

Barbara Kastelec je nadalje navedla, sklicujoč se na raziskavo Intimate Partner Violence in the United States, da je »v homoseksualnih skupnostih dokazano za več kot sto odstotkov več partnerskega nasilja«. Avtorica raziskave dr. Shannan Catalano je za časopis Dnevnik (29. julij 2009) zatrdila, da takega podatka ni v njihovi raziskavi in poudarila, da tudi »na podlagi drugih podatkov, s katerimi razpolaga naš statistični urad, česa takega ni mogoče sklepati.« Dnevnik je poročal, da je Catalano »posebej zanikala, da bi lahko na podlagi katerih koli podatkov ameriškega ministrstva za pravosodje sklepali o večji stopnji samomorilnosti in pogostejših zlorabah alkohola in drog v istospolnih skupnostih.«

Avtorica komentarja je v pismu bralcev, ki ga je 6. avgusta objavil Dnevnik, zatrdila, da se sploh ni sklicevala na zgoraj omenjeno raziskavo (čeprav jo je v komentarju navedla), pač pa na neko drugo raziskavo, za katero pa se je izkazalo, da je bila narejen na vzorcu 144 ameriških gejev in lezbijk, iz česar težko karkoli zaključimo, še posebej pa je problematično prenašanje tovrstnih rezultatov iz enega družbenega konteksta (ZDA) v drug družbeni kontekst (Slovenija).

Komentatorka je v pismu bralcev navedla še en podatek iz nizozemske raziskave Marie Xiridou o incidenci HIV (2003), za katero trdi, da je »dejansko pokazala, da moška partnerstva v povprečju trajajo 1,5 leta«. Roman Kuhar, raziskovalec na Mirovnem inštitutu, je podatek preveril pri avtorici raziskave in ponovno se je izkazalo, da je komentatorka podatek zlorabila. Tudi v tej raziskavi so namreč respondente spraševali po dolžini trenutne partnerske veze. Hkrati je bil vzorec zamejen na geje iz Amsterdama in okolice, ki so bili mlajši kot 30 let in v zadnjih šestih mesecih spolno aktivni. To pomeni, da tega rezultata nikakor ne moremo posplošiti na celotno populacijo.

Roman Kuhar je opozoril še na dve faktični napaki, ki sta se pojavili v komentarju Barbare Kastelec: avtorica trdi, da so homoseksualne poroke možne samo na Nizozemskem, kar ni res, saj jih dovoljujejo tudi v Belgiji, Španiji, na Norveškem in Švedskem, v svetu pa v Kanadi, Južnoafriški republiki in v šestih ameriških zveznih državah: Maine, Iowa, Vermont, Connecticut, Massachusetts in New Hampshire. Avtorica hkrati trdi, da je slovenski Zakon o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti primerljiv z zakoni v Evropi. Pri tem navede tudi britanski in madžarski zakon, kar je ponovno napaka. V Veliki Britaniji so raznospolne in istospolne partnerske veze popolnoma izenačene, vključujoč posvojitve, le institucija se ne imenuje »zakonska zveza«, pač pa »civilno partnerstvo«. Tudi na Madžarskem so istospolnim parom priznane vse pravice, ki pripadajo tudi raznospolnim parom, z izjemo dveh: niso dovoljene posvojitve in ni dovoljeno prevzeti priimka svojega partnerja.

Roman Kuhar (Mirovni inštitut), Simon Maljevac (Legebitra) in Mitja Blažič (DIH) so takoj po objavi članka v Dnevniku na Družino v skladu z Zakonom o medijih poslali zahtevo po objavi popravka. Družina popravka ni objavila, zato je primer zdaj predan Častnemu novinarskemu razsodišču zaradi domnevne kršitve 1., 7. in 23. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.

Več:

Komentar Barbare Kastelec v Družini >>>

Članek Ranke Ivelje v Dnevniku >>>

Članek v Delu o komentarju v Družini >>>

Popravek, ki ni bil objavljen v Družini >>>

Written By
More from Uredništvo

Somrak: Odmev na mednarodnem festivalu Sarajevska zima

Foto: David Lotrič Somrak: Odmev Teater Tiffany gostuje s predstavo Somrak: odmev...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja