Mavrična Evropa 2014: rezultat na področju spoštovanja človekovih pravic LGBTI-oseb v Sloveniji ostaja povprečen

Side A - Rainbow Europe Map May 2014-page-001

 

Ob Mednarodnem dnevu boja proti homofobiji in transfobiji (17. maj) je organizacija ILGA-Europe objavila nov Mavrični zemljevid Evrope, ki prikazuje primerjavo enakopravnosti LGBTI-oseb v evropskih državah in Letno poročilo o stanju človekovih pravic LGBTI-oseb v Evropi.

Mavrični zemljevid – pravna situacija

Pravna zaščita človekovih pravic LGBTI-oseb v Evropi se je v nekaterih evropskih državah bistveno izboljšala, vendar pa je Evropa v celoti še vedno daleč od zagotavljanja popolnega spoštovanja človekovih pravic LGBTI-osebam.

Mavrični zemljevid kaže, da je evropsko povprečje v zagotavljanju pravne zaščite še vedno zelo nizko in znaša zgolj 36 %. Tudi povprečje, ki so ga dosegle države članice Evropske unije je še vedno manjše od polovice in znaša 46 %. Razkorak med posameznimi evropskimi državami še vedno ostaja zelo velik in se giblje med 82 % v Angliji in 6 % v Rusiji. Najbolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da je 34 (od 49) evropskih držav še vedno pod mejo 50 %. Največji napredek je zaznati pri Malti, kjer se je stanje izboljšalo za 22 %, in Črni gori, kjer je izboljšanje 20 %. Slovenija s 35 % ostaja tik pod evropskim povprečjem.

Odstotki so oblikovani na podlagi doseganja pravnih standardov na 6 področjih (zakonodaja in politike na področju preprečevanja diskriminacije; enakopravnost družin; zaščita pred sovražnim govorom/zločini; pravno priznanje spola; spoštovanje svobode do združevanja in izražanja).

Nekatere izmed najpomembnejših sprememb v letu 2014 na Mavričnem zemljevidu Evrope zadevajo pravno priznanje spola. Evropske države se vedno bolj zavedajo prepadov v priznavanju pravic trans osebam in kot posledica je kar nekaj držav začelo spreminjati zakonodajo v smeri zagotavljanja boljše pravne zaščite trans oseb. Toda kljub napredku pri zaščiti in pravicah trans in interseksualnih oseb, to področje še vedno ostaja ena od ključnih točk, pri katerih je potrebno narediti še velik korak naprej.

Letno poročilo – družbena situacija

Kar zadeva splošno politično in družbeno situacijo LGBTI-oseb Letno poročilo za leto 2014 izpostavlja 4 glavne trende v Evropi:

Povečuje se število novih oblik kriminalizacije LGBTI-oseb, prek širjenja zakonov proti t. i. homoseksualni propagandi, prav tako pa nekatere države sprejemajo zakone in politike za omejevanje človekovih pravic LGBTI-skupnosti (Armenija, Belorusija, Gruzija, Latvija in Ukrajina).

Medtem ko se veča soglasje glede enakopravnosti zakonskih zvez, se Evropa sooča tudi s pojavom gibanj proti enakopravnosti sklepanja zakonskih zvez (Francija) in v podporo pravnim preprekam morebitnim spremembam definicij zakona v prihodnosti (Hrvaška in Slovaška).

Homofobne in transfobne oblike nasilja so še vedno pogoste in velikokrat jih podpirajo in opravičujejo nekatere politične in verske avtoritete, še posebej zaskrbljujoče pa ostaja nasilje nad trans osebami.

Diskriminacija se še vedno nadaljuje v tako rekoč vseh državah in na vseh področjih življenja LGBTI-oseb.

Veseli nas, da prihaja do izboljšanja pravnih in družbenih razmer LGBTI-skupnosti v Evropi, vendar se je treba zavedati, da smo še vedno daleč od družbenih razmer, ki bi si jih želeli tako za LGBTI-osebe, kot tudi preostale manjšine. Na žalost lahko pričakujemo, da bo preboj skrajnih desničarskih strank v Evropski parlament to še dodatno otežil. Toda kljub vsemu upamo, da bomo v istem časa naslednje leto lahko brali o še večjem napredku na področju enakopravnosti in nenasilja. Do takrat pa bomo prebirali Letno poročilo in Mavrični zemljevid za leto 2014, ki sta na voljo na spodnjih povezavah.

 

Viri:
Tags from the story
More from Urška Balažic

Parada ponosa 2015: Pridem z družino

  Letos bo v Ljubljani potekala že 15. Parada ponosa. Tokrat pod...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja