Prosilkam in prosilcem za azil v Evropski uniji ne bo treba dokazovati homoseksualnosti

ECJ

Lani smo na našem blogu poročali, da je Sodišče Evropske unije (Court of Justice of the European Union – ECJ) 7. novembra 2013 razsodilo, da lahko osebe, ki so v svojih izvornih državah preganjane zaradi svoje spolne usmerjenosti, zaprosijo za azil v EU. Sedaj pa je ECJ razsodilo, da prebežnikom in prebežnicam ne bo treba dokazovat svoje spolne usmerjenosti s testi.

Razsodba je odgovor ECJ na ravnanje Nizozemske, ki je tri prosilce za azil zavrnila potem, ko je tamkajšnje sodišče razsodilo, da niso uspešno dokazali svoje spolne usmerjenosti. Države članice EU so za dokazovanje homoseksualnosti uporabljale različne teste, med katerimi izstopa Češka s falometričnimi preizkusi. Tudi Velika Britanija se je znašla pod valom kritik, ker so nekatere prosilce in prosilke za azil spraševali izjemno poniževalna vprašanja.

Razsodba sodišča velja za vse države članice EU, ki morajo spoštovati človeško dostojanstvo. Razsodba bo nedvomno vplivala na številne prosilce in prosilke za azil iz podsaharske Afrike, kjer je homoseksualnost kriminalizirana in za katero so predvidene izjemno stroge kazni, kot ste lahko že večkrat prebrali na našem blogu v primerih Ugande in Nigerije.

ECJ je v svoji zadnji razsodbi razsodilo, da mora biti ugotavljanje spolne usmerjenosti v skladu z veljavno evropsko zakonodajo, pri čemer je treba spoštovati družinsko življenje in zasebnost posameznika oziroma posameznice. Oblasti lahko prosilca ali prosilko za azil zaslišijo in se pozanimajo o njegovi ali njeni spolni usmerjenosti, ne smejo pa jih spraševati o njihovih spolnih praksah. Če prosilka ali prosilec za azil na vprašanja o svojih osebnih okoliščinah ne želi odgovoriti, to ne sme biti razlog za zavrnitev prošnje. Na koncu je sodišče dodalo, da sama izjava o homoseksualnosti še ni dovolj za odobritev azila, temveč je začetna točka v procesu ocenjevanja, ki jo je morda treba dopolniti s potrditvijo.

Veseli nas, da je po prvem letu uzakonjenja preganjanja zaradi homoseksualnosti kot legitimnega razloga za pridobitev azila, EU naredila še korak naprej v smeri zagotavljanja spoštovanja človekovih pravic in človeškega dostojanstva. Upamo, da se bo tudi v praksi z vsemi prosilkami in prosilci za azil ravnalo spoštljivo in v skladu z novo sprejeto zakonodajo.

Viri:
Tags from the story
More from Urška Balažic

20. obletnica Metelkove

  V tem tednu se na Metelkovi odvijajo številni dogodki in prireditve,...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja