Zobec: “A so se ti ljudje morda rodili v bundah?”

patrick

patrickLezbični in gejevski filmski festival, ki trenutno poteka v Ljubljani, Celju in Kopru, se je prevesil v drugo polovico. Do sedaj sta poleg otvoritvenega filma »Prepovedane smeri« največ zanimanja požela lezbični film »I Can’t Think Straight« režiserke Shamim Sarif in film »Shank« mladega, le 21 let starega britanskega režiserja Simona Pearcea.

Kar nekaj zanimanja sta vzbudila tudi dva Hladnikova filma »Ubij me nežno« in »Maškarada«, ki sta bila prikazana na letošnjem festivalu v okviru raziskovanja homoerotike v slovenskem filmu (več o tem si lahko preberete v letošnjem katalogu festivala). O Hladnikovem delu je v pogovoru po »Maškaradi« govoril Peter Zobec in med drugim opozoril, da so se avtorji filmov pogosto samocenzurirali – medtem ko so bili lezbični prizori še nekako sprejemljivi, je bil prikaz intime med dvema moškima velik tabu. Sicer pa je bila pri »Maškaradi« problem tudi golota kot taka – cenzorji so od avtorjev zahtevali, da izrežejo večino prizorov z golimi telesi oziroma da jih zamejijo na minimum. »Ne vem, kaj je bilo s temi ljudmi? A so se oni morda rodili v bundah ali kako,« se je na pogovoru pošalil Zobec, ki trenutno pripravlja posebno knjigo o »Maškaradi«.

Brane Mozetič, organizator in selektor na festivalu, pravi, da je »letošnji festival že pred začetkom naletel na izjemen medijski odziv, zlasti zaradi razkrivanja homoerotične zgodovine slovenskega filma. Nasprotno pa publika za to ni pokazala posebnega zanimanja, vsekakor so ji ljubše sodobnejše teme. Tako bodo lahko končno prišli na svoj račun v drugem delu festivala, s prizori vse od moške prostitucije do težav gejevskega para pri posvojitvi.Ljubitelji trših prizorov pa bodo na svoj račun prišli v nedeljo na dveh dodatnih projekcijah na Metelkovi.«

Danes, na dan kulture, si lahko ob 18h v Kinoteki brezplačno ogledate Viscontijevo klasiko »Smrt v Benetkah«, sicer pa bodo na festivalu predstavili še deset filmov (glej program). Še posebej vas opozarjamo na pogovor z režiserjem Jochenom Hickom o njegovem filmu »Dobri Američan«, ki bo na sporedu po projekciji filma v petek, 4. decembra, ob 18h. Dokumentarni film prikazuje zgodbo nekdanjega študenta politologije Toma Weiserja, ki je oblikoval spletno stran za fante na poziv in organiziral prireditve Hustlerball. Ne zamudite tudi pogovora s švedsko režiserko Ello Lemhagen po projekciji njenega izredno uspešnega filma »Patrik 1,5« (na sliki). Film prikazuje gejevski par, ki je želel posvojiti otroka, starega 1,5 let, a je zaradi napačno postavljene vejice v posvojitev dobil 15 letnega homofobičnega najstnika. Film bo prikazan v soboto, 5. decembra ob 22h v Kinoteki v Ljubljani.

Written By
More from Uredništvo

V cerkvi predvajali gejevski porno film

Nameni Ugande, da uzakoni smrtno kazen za homoseksualnost, so sprožili številne proteste...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja