Diskriminacija

multi

multiCIKEL MULTIPLA IN INTERSEKCIJSKA DISKRIMINACIJA

ŠKUC – Kulturni center Q (kluba Monokel in Tiffany)

vas vabi na cikel pogovorno-filmskih večerov o multipli in intersekcijski diskriminaciji, ki bo potekal tri oktobrske srede v klubu Monokel, Metelkova mesto.

Diskriminacija lezbijk, gejev in transseksualnih ter transspolnih oseb ne poteka zgolj zaradi spolne usmerjenosti ali spola. V isti osebi smo hkrati lahko diskriminirani zaradi več različnih (multiplosti) ali križanja (intersekcionalnosti) identitet in okoliščin, kot so socialni položaj, zdravje, hendikep, veroizpoved, rasa, narodnost, starost, kultura, politika in druge.
V ciklu pogovorno-filmskih večerov bomo skušale/i razčleniti primere te kompleksne neenakosti, si izmenjati izkušnje in poskušati najti rešitve za boj proti taki diskriminaciji.

1.    večer: 13.10.2010, ob 19ih, klub Monokel – Precious (2009)

Precious je najstnica, črnka in lezbijka iz Harlema, ki jo izključijo iz šole zaradi druge nosečnosti. Film iz leta 2009 je nastal po romanu Push ameriške ustvarjalke Sapphire, režiral ga je Lee Daniels.
Po ogledu filma bomo predebatirale/i večplastno in intersekcijsko diskriminacijo na osnovi spola, spolne usmerjenosti, rase, revščine, kulture, nosečnosti in drugih socialnih okoliščin.

2.    večer: 20.10.2010, ob 19ih, klub Monokel – film Tuja koža (2007)

Lezbična intelektualka zaradi groženj s smrtjo zbeži iz Irana v Nemčijo, kjer pa je prav tako prisiljena nenehno prikrivati svojo identiteto. Film je režirala Angelina Maccarone.

Po filmu se bomo pogovarjale/i o prepletenosti diskriminacije zaradi spola, spolne usmerjenosti, narodnosti, vere, statusa migranta in azilne politike ter poskušale/i najti vzporednice v slovenskem in širšem evropskem prostoru.

3.    večer: 27.10.2010, ob 19ih, klub Monokel – film Življenjska predanost; portret Karen Thompson (1994)

Sharon Kowalski je hendikepirana po prometni nesreči. Starši odrečejo njeni partnerki Karen Thompson pravico do skrbi in obiskov, zaradi česar Karen išče pravico na sodišču. Dokumentarni film je režirala Kiki Zeldes.

Po ogledu filma se bomo navezale/i na neposredno in posredno diskriminacijo zaradi hendikepa, spolne usmerjenosti in spola. Pogovarjale/i se bomo o prisotnosti in izkušnjah hendikepiranih lezbijk, gejevi in transspolnih oseb v naši skupnosti.

Za študijsko gradivo vam lahko služi tudi knjiga Romana Kuharja – Na križiščih diskriminacije: večplastna in intersekcijska diskriminacija, ki je dostopna v večini knjižnic in na spletni strani Mirovnega inštituta.

Vabljene in vabljeni na deljenje raznolikih misli in izkušenj!

Pogovorno-filmske večere podpira MOL – Urad za socialo.

Written By
More from Uredništvo

LFU – Študijski bralni krožek in glasbeni večer

Lezbično-feministična univerza vas vabi v petek, 20.1.2012, od 19.00 naprej v ŠKUC-Kulturni...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja