ZA je edino, kar nam preostane

Cas je za copy

Objavljamo še zadnje izjave podpore noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. V sklopu Kampanje »Čas je ZA« so jo podprle številne znane osebnosti, predstavnice_ki civilne družbe, strokovnjaki_nje z različnih področij, večina poslank_cev, politične stranke, predvsem pa državljanke_i. Med drugim je novelo v izjavi z naslovom »Ni več časa« podprlo 223 oseb iz akademske sfere.

V nadaljevanju objavljamo nekaj izjav iz zaključka kampanje »Čas je ZA« in izjavo »Ni več časa« v celoti.

Držimo pesti, da se vsi ti glasovi podpre, prevedejo v glasove na nedeljeskem referendumu.

Izjave od zaključku kampanje »Čas je ZA«

Bojana Istenič, mama: »Kot mama in kot državljanka pozivam vse, da smo v nedeljo aktivni in da oddamo svoj glas za enake pravice mojega otroka in vseh njemu enakih. Pozivam vse mame in očete, naj pokličejo svoje sorodnike, prijatelje in znance, da se nam pridružijo in v nedeljo oddajo svoj glas ZA, za enakopravno, solidarno in vključujočo družbo. Verjemite, osebni poziv je izredno pomemben in tudi zelo učinkovit. Vidimo se v nedeljo, ko bomo obkrožili ZA.«

Ana Dolinar, igralka: »V nedeljo gremo na referendum, ki se dotika celotne družbe in vprašanja, kako strpni, odprti in solidarni smo. Ker ne gre samo za pravice istospolno usmerjenih, ampak za to, v kakšnem svetu želimo živeti. Jaz ne pristajam na svet v katerem vladajo strah, sovraštvo, nestrpnost, laži in teorije zarot. Utrujena sem in tudi žalostna, včasih še vedno pustim, da me zajame tema, ampak važno je, da ko bom nekoč gledala nazaj, bom vedela, da sem znala videti lepo. Da sem stala na pravi strani, da sem se borila za prave stvari in predvsem s pravimi ljudmi. Zato kot mati, žena, hčerka, prijateljica, umetnica čutim dolžnost, da grem v nedeljo na referendum in obkrožim ZA. Zato, ker se strpnejša in enakopravnejša družba ne bo razvila sama od sebe. In sedaj je čas, da končno stopimo skupaj v borbi za boljši jutri. Brez izgovorov. Hvala vsem, da sem lahko stala z vami. Čas je ZA, končno!«

Branimir Štrukelj, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture: »Jaz bom sprejel to nedostojno povabilo in se bom udeležil nedeljskega referenduma ter glasoval ZA, saj gre za uresničevanje dostojnosti, elementarno obrambo demokratičnosti in pravico, da smo vsi enaki pred zakonom.«

Kataya, pevka: »Leto 2015 je skrajni čas za ljubezen, strpnost in spoštovanje. Je skrajni čas, da se lahko poročijo vsi, ne glede na spol. Ljubezen namreč ne izbira, ljubiš človeka in ne njegove zunanjosti. Z novim zakonom se bodo lahko ljudje, ki se ljubijo, končno poročili in imeli pravice zakoncev, ki jim pripadajo. Priključili se bomo naprednemu delu sveta, s katerim se tako radi primerjamo. Ljubezen si zaslužimo vsi, ker je ljubezen najmočnejša sila tega sveta. Zato obkrožite ZA, ker vsak glas šteje in se vidimo v nedeljo!«

Neža Kogovšek Šalamon iz Mirovnega inštituta: »Pravna, sociološka in politološka stroka si že desetletja prizadeva za enakopravnost na področju istospolnih partnerstev in za odpravo diskriminacije na tem področju. Človekove pravice so za nas vrednota, ki je na najvišjem mestu. Prav s tem, da gremo na referendum preprečimo bodoče referendume na področju človekovih pravic. Ustavno sodišče jih ne bo preprečilo za nas, preprečiti jih moramo mi. To je prvi razlog zakaj je tako pomembno glasovati ZA. Drugi najpomembnejši razlog je, da bojkot ni rešitev. S tem, ko se referenduma ne udeležimo, ne prispevamo k ničemer. Prispevamo edino tako, da se ga udeležimo in glasujemo ZA. Enako pomembna razloga, ki pa sta praktično na prvem mestu, pa sta: enakopravnost in solidarnost. Če teh pravic ne potrebujemo sami, jih nekdo v naši bližini, naši prijatelji, znanci, družinski člani, in ne nazadnje naši sedanji ali bodoči otroci. Pozivam vse vas, da v nedeljo skupaj z nami glasujete ZA.«

Jasna Murgel, SMC: »V Državnem zboru sem z veseljem in ponosom glasovala ZA ta zakon, glasovala bom ZA tudi na nedeljskem referendumu, ker menim, da človekove pravice niso samo mrtva črka na papirju. Za človekove pravice se moramo boriti, jih izboriti in če je treba, iti tudi na referendum in glasovati ZA. Menim, da je treba zagotoviti vsakemu od nas enake možnosti in pravico do izbire, da sklenemo zakonsko zvezo in s tem okronamo svojo ljubezen. Gre za človeško dostojanstvo vseh in enakopravnost ne sme poznati besede ampak. Glasujte ZA.«

Tomaž Gantar, DeSUS: »V nedeljo imamo veliko priložnost dokazati, da nismo neka družba na obrobju, ampak da smo sodobna in napredna družba, ki spoštuje človekove pravice. Dejstvo je, da odločamo o nečem, o čemer ne bi smeli odločati, ker pa odločamo, bomo gotovo v nedeljo ZA. Podprli smo zakon v Državnem zboru in ga bomo ponovno v nedeljo. To je zakon, ki nikomur ničesar ne jemlje, popravlja pa veliko krivico. Verjamem, da boste čim več svojih prijateljev in znancev pripeljali v nedeljo na volišče in da bomo še enkrat naredili to, kar smo že naredili in dokazali, da sodimo med sodobne in napredne družbe.«

Luka Mesec, ZL: »Sprememba, o kateri odločamo v nedeljo je majhna, skorajda tehnična, vendar pa manjšina, ki je bila do sedaj diskriminirana na več kot sedemdesetih področjih, dobi enake pravice, kot jih imamo vsi ostali. Ampak naš glas bo bistveno presegel ta določila. V nedeljo bomo odločali o tem, ali želimo živeti v družbi, ki zagotavlja elementarno demokratičnost in enakopravnost ali ne. Ali želimo živeti v družbi, ki jo vodijo predsodki, strahovi in vraže ali želimo živeti v družbi, ki se ne boji in ne diskriminira. Kot družba smo v nedeljo v resnici na pomembnem zgodovinskem križišču. In od našega glasu bo odvisno, v katero smer bomo krenili. Kar se mene tiče, je stvar jasna, čas je ZA.«

Izjava 223 oseb iz akademske sfere

Ni več časa.

Predsodki imajo ves čas na svetu – ljudje, ki z njimi živijo, pa imajo le eno življenje

V državi, ki prepogosto odlaša, v državi, ki bi si vselej rada vzela še nekaj časa, v državi, za katero se vse bolj zdi, da bi breme odločitev najraje prepustila drugemu, je bila sprememba ZZZDR dobrodošla gesta. Gesta, ki je sledila razumu in je vzvod odprave diskriminacije znala videti tam, kjer bije v oči in kjer se generira: v definiciji zakonske zveze.

Poslanci bi se lahko še naprej slepili, da je o enem problemu namesto enkrat racionalno razpravljati sedemdesetkrat. Lahko bi še naprej verjeli, da je na kaos, ki ga ustvarja en sam problem, nujno pristati in se mu prilagoditi – a namesto tega so spoznali, da je kaos diskriminacije bolje odpraviti. A ne zato, ker je lažje, temveč zato, ker je tako prav.

Nekoč, ko je bila homoseksualnost kriminalizirana, pa tudi kasneje, ko so kriminalizacijo nadomestile njene neuradne ostaline – včasih implicitni, včasih eksplicitni, a vselej opresivni družbeni predsodki –, ki so skrbele, da breme problema v celoti nosijo prizadeti posamezniki, so mnogi verjeli, da bo za družbo problem v večnost ostal neviden.

A vse od leta 2009, ko je problem prepoznalo Ustavno sodišče, ko je prepoznalo, da je Ustava bolj enakopravna, kot bi mnogi želeli verjeti, se ne moremo več slepiti. Problem je tu in nujno ga je rešiti – in nujno ga je rešiti v celoti. Če ga razgradimo in nekatere dele odpravimo, druge pa puščamo ob strani, se bo vedno znova vrnil in vse tiste, ki so ga v določenem trenutku uspeli videti, pa pred njim pobegnili, še naprej opozarjal: nič niste storili. Predsodki imajo ves čas na svetu – ljudje, ki z njimi živijo, pa imajo le eno življenje.

V nasprotju s tistimi organizacijami, ki kampanjo gradijo na manipulacijah in s tem grobo podcenjujejo državljane, smo zagovorniki lahko povsem neposredni. Ta zakon bo prinesel spremembe. Sklenitev zakonske zveze s prav vso njeno vsebino bo omogočil vsem. A ne le to. Odpravil bo kaos diskriminacije in predsodkom odvzel vsakršno utemeljitev v pravu. In dejstvo je: to je točka, na kateri se v nedeljo odloča tudi ljudstvo. Glasovati ZA ni kompromis, ni darilo in ni milost. Glasovati ZA pomeni odločiti se, odločiti se na način, ki ga terja prepoznanje problema. Nikogar nič ne stane. Tam, kjer so bili predsodki, tam, kjer so bili dvomi, tam, kjer smo gledali stran, tam se lahko odpre prostor, kjer moralne blokade nadomesti tisto, kar bi Slovenija morala biti: družba, ki probleme rešuje, namesto da bi pred njimi bežala.

Podpisniki_ce izjave »Ni več časa« >>>

Tags from the story
Written By
More from Eva Gračanin

Predsedujoča EU onemogoča izvedbo baltskega prajda

V Litvi se lgbt-organizacija Lithuanian Gay League – LGL (Litvanska liga za...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja