Povorka 2014 600

Sezona parad ponosa se začenja tudi na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Najprej bomo za popolno enakopravnost že četrtič korakali po ulicah dalmatinskega mesta Split, in sicer v sobot, 7. junija. Čez teden dni bosta sledili paradi v Zagrebu in Ljubljani. Teden parade ponosa v Beogradu je bil zaradi poplav katastrofalnih razsežnosti prestavljen. Organizatorji in organizatorke 2. parade ponosa v Podgorici so za dan paradiranja izbrali 22. junij. Zaenkrat še nimamo informacij o načrtovanju parad ponosa v Bosni in Hercegovini, Makedoniji in na Kosovu. V prestolnici slednje države Prištini so sicer na Mednarodni dan boja proti homofobiji in transfobiji 17. maja organizirali shod, ki pa ga niso poimenovali parada ponosa.

Parada ponosa – Split

Na splitskem prajdu bodo svobodomiselne in svobodomiselni korakali pod istim sloganom kot lani: »Popolna enakopravnost« (»Potpuna ravnopravnost«). V izjavi za javnost so organizatorke in organizatorji iz Split pridea in Rišpeta, pojasnili, da so si isti slogan izbrali zato, ker so LGBT-osebe na Hrvaškem še vedno neenakopravne in diskriminirane. Zahtevajo namreč enako pravno zaščito za istospolne družine, pravico do poroke in izvenzakonske skupnosti: »Ni razloga, da Vlada RH (Republike Hrvaške – op. a.) obravnava vprašanje zaščite istospolnih družin v posebnem zakonu in tudi ni razloga, da se iz predloga zakona izvzema možnost posvojitve otrok.« Dodali so, da so državne institucije neposredno odgovorne za neenakopravne položaj oseb, ki živijo v istospolnih družinah, in za ustvarjanje negativnega družbenega ozračja do LGBT-oseb.

Parada ponosa – Zagreb

Zbor na trgu Žrtev fašizma in shod po ulicah Zagreba bo pospremil slogan »Frigidna prasica, črnuh, lezbača. Vstanite zaničevani na svetu!« (»Frigidna kučka, crnčuga, lezbača. Ustajte prezreni na svijetu.«). Organizatorke in organizatorji 13. zagrebškega prajda so pred objavo političnega sporočila zapisali: »Naša moč je solidarnost, naša inspiracija je zgodovina, naš pogum je prihodnost.«

Parada ponosa – Ljubljana

Le tri ure za zagrebškim prajdom se bo začel ljubljanski, in sicer ob 17. uri z zborom na Metelkovi. Slogan »Ja, in!« je sredstvo opolnomočenja posameznice in posameznika ali, kot so zapisale organizatorke in organizatorji parade: »Mi samo moramo živeti in na vsako pripombo, gesto ali žalitev dvignjenih obrvi reči: “Ja, in?”. Ali kot bi temu v angleščini rekel predsednik republike: “Sem gej, so what!”. :)«

Letošnjo parado ponosa na tej strani Alp zaznamuje 30-letnica LGBT-gibanja. »Po treh desetletjih prizadevanj posameznikov in posameznic imamo marsikaj, imamo najstarejši filmski festival v Evropi, nevladne organizacije, lezbično knjižnico, založbe, klube in kavarno, imamo literarne nagrajence, lezbične in gejevske družine s posvojenimi otroki in dobljene pravne bitke. Zlasti pa imamo skupnost, ki jo gradi zavest, da smo si znanci in neznanci kljub številnim razlikam podobni v tem, da naša življenja vedno znova zarežejo v samoumevnosti in pričakovanja drugih,« so pri Društvu Parada ponosa zapisale in zapisali v političnem sporočilu.

Na drugi strani pa: »Marsičesa tudi nimamo, nimamo senzibilnega ustavnega sodišča, ki bi razumelo svojo vlogo pri varovanju pravic manjšin in zgodovinski trenutek, v katerem se nahaja, nimamo progresivne levice, ki bi bila lahko gonilo enakosti, nimamo zakonske izenačitve partnerstev in družin, nimamo nacionalnega jezikovnega korpusa*, ki bi priznaval možnost ljubezni med človekoma istega spola, nimamo javno razkritih politikov, znanstvenic, gospodarstvenikov in drugih medijskih osebnosti, v 30 letih gibanja javna televizija ni izvedla niti enega resnega intervjuja z LGBT-aktivistom ali aktivistko.«

Zato organizatorke in organizatorji pozivajo, da zahtevamo zakonsko enakost in si vzamemo svobodo. »Na paradi ponosa vidna telesa zahtevajo enakost pred zakonom in si jemljejo svobodo biti, kar so drugi vsak dan. Čas je, da parada ponosa postane naše vsakdanje življenje. Ker diskriminatorni zakoni, verbalni napadi, začudeni pogledi in prikita nelagodja ne govorijo o nas, ampak o okolju, ki jim daje domovinsko pravico.«

Parade po vsem svetu so sicer izraz vsaj dveh človekovih pravic, pravice do svobode govora (izražanja) in pravice do svobode združevanja. In ja, vsem niso všeč. In ja, tudi tisti, ki jim parade niso všeč, to lahko na glas povejo. V veliki meri to lahko storijo prav zaradi parad ponosa. Parade ponosa namreč širijo polja svobode za vse.

 

Viri:

* ljubézen -zni ž (ẹ̑) 1. močno čustvo naklonjenosti do osebe drugega spola: vezala ju je velika ljubezen; ekspr. ljubezen gori, ugasne, se vname; izpovedati, odkriti, priznati komu ljubezen;ekspr. prisegal ji je večno ljubezen (http://bit.ly/1iNZejQ)

Tags from the story
Written By
More from Eva Gračanin

Včeraj v državnem zboru tudi o pravnem priznanju spola

Na včerajšnji redni seji državnega zbora je poslanec Združene levice, dr. Matej...
Read More

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja