Več kot tretjina razkritih športnikov_ic je osvojilo medalje na OI v Riu

Tim LG je osvojil pet zlatih, šest srebrnih in tri bronaste medalje

Natančneje to pomeni, da je osvojilo medalje 35 odstotkov športnikov_ic LG (ali skupno osvojenih 19 medalj v skupinskih ali posameznih športih). Kako visok odstotek uspešnosti ima tim LG na letošnjih OI v Riu lahko vidimo, če vzamemo za primerjavo reprezentance ZDA, Velike Britanije in Kitajske, kjer je le 20 odstotkov njihovih športnikov_ic osvojilo medalje. Če pa bi gledali LG tim kot celoto, je ta osvojil pet zlatih, šest srebrnih in tri bronaste medalje. Ali če uporabimo še eno primerjavo, bi ‘mavrični’ tim osvojil šestnajsto mesto v skupni razvrstitvi timov po državah in premagal denimo države, kot so Kenja, Nova Zelandija in Kanada. To je za tri mesta boljše kot leta 2012 na OI v Londonu, na katerih bi tim LG pristal na devetnajstem mestu, z le 23 razkritimi športniki_icami. Torej se je število razkritih športnikov_ic v Riu podvojil o od tistih v Londonu in še enkrat podvojilo od tistih, ki so tekmovali v Atenah leta 2004.

In čeprav smo na naši spletni strani poročali o 44-ih razkritih športnikih_icah (vir Outsports), naj bi končno število naraslo na 53 (isti vir), saj so se nekateri_e razkrile šele ob podelitvi samih medalj. Tak primer je brazilska športnica Rafaele Silva. In čeprav je število 53 športnikov_ic LG veliko, je po drugi strani v primerjavi s preostalimi 11.534 športniki_icami absurdno majhno, ali zgolj 0,43 odstotka vseh nastopajočih. A če se bo trend razkrivanja športnikov_ic LGBT nadaljeval, bomo morda na naslednjih OI v Tokiju 2020 videli že 100 ali več športnic_kov LGBT. Držimo pesti, da bodo med njimi tudi transspolne športnice_ki. Upajmo.

Poglejmo si dobitnike_ice LG letošnjih medalj.

Zlate medalje

Nicola Adams (Velika Britanija) – Boks v kategoriji do 51kg

Že leta 2012 je zmagala v svoji kategoriji, v Riu pa ohranila naslov svetovne boksarske prvakinje.

Kate in Helen Richardson-Walsh (na fotografiji) ter Susannah Townsend (Velika Britanija) – Hokej na travi

Helen in Kate sta prvi istospolni par, ki je osvojil zlato medaljo na olimpijskih igrah.

Rafaela Silva (Brazilija) – Judo v kategoriji do 57kg

Brazil_s_Rafaela_Silva_celebrates_after_receiving_the_gold_

Osvojila je prvo zlato medaljo za Brazilijo in svoj LG-tim. Razkrila se je ob osvojitvi medalje.

Seimone Augustus, Elena Delle Donne, Brittney Griner in Angela McCoughtry (ZDA) – košarka

Ekipa ZDA je že šestič zaporedoma osvojila zlato medaljo v ženski košarki

Caster Semenya (Južna Afrika) – tek na 800 m

Športnica, za katero so menili, da je interseksualna zaradi svojega videza, a so uradni predstavniki_ce to zanikali in ji dovolile_i nastopati za Južno Afriko. (Interseksualnost sicer ne bi smel biti razlog za izključitev iz špotnih tekmovanj.) Medaljo je posvetila svoji ženi, Violet Raseboya, s katero sta se leta 2015 poročili na tradicionalni način.

Srebrne medalje

Lisa Dahlkvist, Nilla Fisher, Hedvig Lindahl in Carolina Seger (Švedska) – Nogomet

sweden-soccer- team

Čeprav je Švedska ekipa izgubila proti Nemčiji, a vseeno premagala ZDA in Brazilijo.

Carlien Dirkse van den Heuvel in Maartje Paumen (Nizozemska) – hokej na travi

Nizozemska je v finalu po kazenskih strelih z 0:2, po rednem delu je bilo 3:3, izgubila proti Veliki Britaniji.

Sunette Viljoen (Južna Afrika) – met kopja

Viljoen je prva Južnoafričanka, ki je osvojila medaljo v metu kopja. V Londonu je bila četrta.

Rachele Bruni (Italija) – plavanje na 10 km

Edina razkrita italijanska športnica. Medaljo je posvetila svoji partnerki Diletti Faini.

Carl Hester (Velika Britanija) – dresurno jahanje

Hester je leta 2012 osvojil zlato medaljo v skupinskem dresurnem jahanju, letos pa srebrno. Njegov bivši partner in sotekmovalec Spencer Wilton, je prav tako osvojil srebrno medaljo.

Spencer Wilton (Velika Britanija) – dresurno jahanje

To je Wiltonova prva olimpijska medalja.

Bronaste medalje

Stephanie Labbe in Marie-Eve Nault (Kanada) – nogomet

Kanada je premagala domačo favoritko Brazilijo 2:1 in osvojila bronasto medaljo.

Tom Daley (Great Britain) – Skoki v vodo

Tom je nastopil s partnerjem Danom Goodfellowom v kategoriji sinhornega skoka z višine 10. metrov in osvojil bronasto medaljo. Zaročenec in scenarist Dustin Lance Black je ob tem dejal, da je izredno ponosen na Toma.